PAMIĘTAMY!

8 listopada 2019 r. uczniowie i pracownicy szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od wysłuchania piosenki: „Myślimy dzisiaj o Polsce”. I pomyśleliśmy o tych wszystkich, którzy bohatersko ginęli, aby Polska po 123 latach zaborów mogła odzyskać wolność.

Święto Niepodległości- najważniejsze święto narodowe Polaków, nie mogłoby się odbyć bez odśpiewania polskiego hymnu narodowego. Podobnie jak w roku ubiegłym nasza szkoła zapisała się do udziału w akcji wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11.11. W galowych strojach z przypiętymi kotylionami uczniowie dumni, że są Polakami odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu. Dla wszystkich obecnych była to z pewnością doniosła i wzruszająca chwila. Śpiewaliśmy hymn w wolnej Polsce.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły uświetnili naszą uroczystość śpiewami i tańcem. Mogliśmy posłuchać XIX-wiecznej pieśni: „Płynie Wisła płynie” oraz pieśni legionistów Józefa Piłsudskiego: „My Pierwsza Brygada”. Z wielką przyjemnością obejrzeliśmy również taniec trzecioklasistów w rytmie krakowiaka.

Wspólnie mieliśmy okazję powspominać ważne wydarzenia historyczne z dziejów Polski. Z pewnością pomogły nam w tym- piękny śpiew szkolnego chórku dziewcząt, recytacje poezji o patriotycznej treści oraz układ taneczny do piosenki: „Flaga”.

Odzyskanie niepodległości to bardzo ważny moment w historii naszego kraju. Warto, aby młode pokolenie wiedziało coś więcej na ten temat, aby Święto Niepodległości nie kojarzyło nam się tyko z wolnym dniem od zajęć i długim weekendem. Pamiętajmy słowa polskiego patrioty Józefa Piłsudskiego, który mówił; ,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości”.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 

 

 

 

 

 

   
© Szkoła Podstawowa nr 310 im. Michała Byliny