Mikołajkowy Dzień Nauki

5 grudnia 2019 roku w naszej szkole w ramach Mikołajkowego Dnia Nauki odbył się szereg wydarzeń naukowych m.in. związanych z obchodzoną 150. rocznicą powstania  układu okresowego pierwiastków, z ogłoszeniem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2019 Rokiem Matematyki oraz 151. rocznicą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, mającej wpływ na losy świata i ludzkości.

Uczniowie klas czwartej, piątych i szóstych uczestniczyli  w "lekcji zoologii na żywo", na której byli niezwykli  egzotyczni goście: m.in.  boa tęczowy, pyton tygrysi -albinos, wąż smugooki.  Prowadzący te zajęcia to pasjonat terrarystyki, który  w przystępny dla dzieci sposób opowiadał o swojej pasji, omówił różne ciekawostki dotyczące budowy gadów, charakterystyczne dla nich cechy przystosowania do środowiska, o każdym ze swoich podopiecznych przytaczał anegdoty. Szczególną uwagę poświęcił również uświadomieniu uczniom, jak wielkie znaczenie ma szacunek do świata przyrody, empatia w stosunku do zwierząt i odpowiedzialność za „mniejszych braci”. Wytłumaczył dzieciom również, że wiedza i czas, który człowiek poświęci na opiekę i wychowanie gada, zaowocuje lepszym rozwojem zwierzaka i bardzo pozytywnie wpłynie na przyjazne relacje zwierzę – człowiek. Wielkie emocje wzbudziła u uczniów możliwość pogłaskania egzotycznych gości  i odkrycie, że  skóra węża jest niemal aksamitna w dotyku. Praktyczna lekcja zoologii była bardzo udana, o czym świadczyły liczne pytania uczniów, zadawane prowadzącemu oraz ciekawość dzieci rozbudzona nietypowym spotkaniem z gadami.

W ramach warsztatów chemicznych „Chemia w małej skali” prowadzonych przez „szalonych naukowców” z Centrum Chemii w Małej Skali  z Torunia uczniowie klas siódmych i ósmych samodzielnie  pod czujnym okiem ekspertów wykonywali doświadczenia chemiczne. Między innymi dowiedzieli się jak otrzymywać  tlen i fajerwerki w probówce, wodór, który z powietrzem tworzy „mieszaninę piorunującą”, badali odczyn roztworów, spalali magnez. Na zakończenie uczestnicy warsztatów wzięli udział  w pokazie chemicznym, w trakcie którego próbowali - na szczęście nieskutecznie - podpalić śmiałków i spalić ławkę szkolną.

Na łączniku została zaprezentowana wystawa prac sprzyjających uczeniu się (mnemotechniki, mapy myśli) i  plakatów,  będących efektem pracy metodą projektu na lekcjach  matematyki, biologii, chemii, fizyki i informatyki. Tematy opracowane  tą metodą dotyczyły zastosowania matematyki w życiu codziennym, zdrowego odżywiania się, zanieczyszczeń środowiska oraz wykorzystania druku 3D. Ta ostatnia tematyka w szczególny i wyczerpujący sposób była omówiona rówież na pokazach działania drukarki 3D. Uczniowie klas piątych i szóstych mogli przyjrzeć się technologii i procesowi drukowania przestrzennego oraz poznać różnorakie zastosowania owego druku.

Wszyscy chętni uczniowie, którzy chcieli  rozbudzić zainteresowania  sylwetką polskiej uczonej, jej pracą i osiągnięciami oraz niezwykłymi cechami charakteru, które prowadzą do sukcesu i realizacji marzeń, wzięli udział w szkolnym konkursie. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą o życiu i dokonaniach sławnej polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, a bezkonkurencyjną zwyciężczynią została Magda z klasy 8b. Serdecznie gratulujemy!

To był niezwykły dzień, pełen emocji, z dostarczoną nam ogromną dawką nowej wiedzy przekazanej w inny i nietypowy sposób. Chcielibyśmy, aby ta akcja na stałe gościła w kalendarzu wydarzeń w SP310.

 

   
© Szkoła Podstawowa nr 310 im. Michała Byliny